Beste leden,

U geniet wellicht van een rustig zomerreces en hebt alle tijd om deze Nieuwsbrief op uw gemak te lezen.

Hoewel rustig? Als je het Haagse zomerreces erbij neemt heeft ons kabinet zichzelf niet alleen demissionair verklaard, maar hebben de premier en alle drie de vicepremiers de politieke pijp aan Maarten gegeven, hetgeen toch wel voor enige reuring zorgt in het politieke bestuur van ons land. U mag dus 22 november weer naar de stembus. Wordt het ‘oude wijn in nieuwe zakken’? We zullen het zien.

In deze Nieuwsbrief staan in ieder geval een aantal interessante activiteiten voor de komende tijd. Dus pak uw agenda erbij om ze te noteren.

HERDENKINGSJAAR SLAVERNIJVERLEDEN

Op 1 juli 2023 is het herdenkingsjaar ‘Slavernijverleden’ van start gegaan, waarbij in het hele Koninkrijk der Nederlanden wordt stilgestaan bij een pijnlijk, belangrijk en tot voor kort onderbelicht onderdeel van onze gedeelde geschiedenis.

Ook het Regionaal Archief Zuid-Utrecht gevestigd in Wijk bij Duurstede, het archief waar onze gemeente VHL en ook wij als Historische Vereniging bij aangesloten zijn, besteedt aandacht aan dit herdenkingsjaar.

De afgelopen maanden heeft het RAZU onderzoek verricht naar stukken die meer vertellen over het koloniaal- en slavernijverleden in onze regio. Vanuit de gevonden archiefstukken worden verhalen uitgewerkt d.m.v. diepgaander onderzoek

Het RAZU vraagt vrijwilligers hierbij te helpen. Op 15 augustus 2023 is er een brainstormsessie. Tijdens deze sessie zal het onderzoek tot nu toe worden toegelicht, alsook de resultaten. Daarna wordt besproken over hoe de gevonden sporen verder onderzocht en gepresenteerd kunnen worden.

Wilt u bij dit onderzoek betrokken worden, mail dan naar Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. en meld u aan !

OPEN MONUMENTENDAG

Op 9 en 10 september is het weer Open Monumentendag in Nederland. In Vianen staat het Oude Stadhuis op 9 september opnieuw open voor bezoekers. Rob de Graaff leidt u graag rond door het mooiste stadhuis van Nederland. Tijden: 10.30, 11.30, 14.00 en 15.00 uur. Thema is dit jaar: ‘Levend Erfgoed’, vandaar dat het Paardenmarktcomité in de burgerzaal aanwezig is met info over de Paardenmarkt van Vianen.

NAJAARSEXCURSIE 

Op 16 september 2023 vindt de interessante excursie naar Brielle plaats. De verovering van Den Briel op 1 april 1572 door de watergeuzen op het daar gelegerde Spaanse garnizoen, wordt als één van de bekendste gebeurtenissen uit de 80-jarige oorlog gezien.

Er zijn nog een paar plaatsen beschikbaar in de bus. Dus wees er snel bij! Voor info zie onze website. Aanmelden via het secretariaat: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken..

 

NAJAARSLEZING

Voor de najaarslezing wordt u uitgenodigd op 27 september 2023. Spreker is econoom en journalist Annegreet van Bergen. Zij schreef meer dan 30 jaar over economie, werk en samenleving voor de Volkskrant en Elsevier. Zeer bekend en meermaals genomineerd voor de Libris Geschiedenisprijs en de NS Publieksprijs, zijn haar boeken ‘Gouden Jaren’ (2014) en ‘Het Goede Leven’(2018) die gaan over de ongekende groei van Nederland na de 2e Wereldoorlog, die ons leven compleet veranderde en ons in korte tijd veel welvarender maakte dan ooit voor mogelijk werd gehouden. In haar boek ‘Een ongewone geschiedenis van doodgewone dingen’ (2022) beschrijft Annegreet van Bergen de dagelijkse dingen zoals de wasautomaat, koelkast, stofzuiger, brommer, maar ook veilig kraanwater, die het leven van de naoorlogse generatie zo veel aangenamer hebben gemaakt.

Het zal een lezing zijn met veel herkenbaarheid en ook menige ‘aha ervaring’.

Aanvang lezing: 20.00 uur

Plaats: Stedelijk Museum Vianen

Zaal open:19.30 uur

Voor leden is de lezing gratis. Niet leden betalen € 5.-

Aanmelden vanaf 1 augustus via het secretariaat: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. of via de website Lezing Annegreet van Bergen

ALGEMENE LEDENVERGADERING EN LEZING

De Algemene Ledenvergadering zal volgend jaar op dinsdag 19 maart 2024 gehouden worden. Spreker voor de lezing is Bas van Wiggen. Zijn onderwerp zal een gebeurtenis uit de 2e Wereldoorlog zijn.

Uitgebreide informatie volgt in een latere Nieuwsbrief.

 75-JARIG JUBILEUM EN BREDERODELEZING

Volgend jaar <2024> is een belangrijk jaar voor onze Vereniging. Wij bestaan dan 75 jaar en wij laten dit jubileum samenvallen met de Brederodelezing.

De Brederodelezing zal worden verzorgd door de Vlaamse historicus Pieter Serrien, bekend van zijn vorig jaar verschenen boek ‘In Opstand!’, de geuzen in de Lage Landen 1565-1578. Pieter zal uiteraard ook ruimschoots aandacht besteden aan onze eigen Grote Geus. Het zal een spectaculaire lezing worden, kunnen wij u verzekeren! Na de lezing volgt ter viering van ons jubileum een receptie. Dit alles zal plaatsvinden op 1 juni 2024 in de Grote Kerk, in de middag. U bent allemaal meer dan welkom!

Uitgebreide informatie volgt later.

GEBRUIK MAKEN VAN UW LEDENACCOUNT  

U kunt binnenkort gebruik maken van uw ledenaccount op de website.

Indien u bent ingelogd kunt u eenvoudiger inschrijven voor activiteiten. De inschrijving wordt namelijk gekoppeld aan uw ledenaccount - dus invullen van uw naam is niet nodig.

Ook kunt u zelf uw adresgegevens (post of e-mail) aanpassen. Er zijn meer voordelen.

In een aparte e-mail volgt informatie hierover.

We use cookies

Wij gebruiken cookies op onze web site. Sommigen zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl anderen ons helpen om de site en gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.